20 Maj 2024

Fotel gamingowy czy ergonomiczny - różnice

img

Porady

Fotel gamingowy czy ergonomiczny - różnice


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

 

Dostępne na rynku fotele zachwycają swą funkcjonalnością i designem. Wybór jest naprawdę spory, jednak stając przed decyzją o kupnie nowego fotela, wiele osób zaczyna mieć wątpliwości. Jedno z najczęściej pojawiających się ostatnio pytań dotyczy różnic między fotelem gamingowym a ergonomicznym. Oba te rodzaje zyskują na popularności i mają szerokie grono zwolenników. Warto jednak pamiętać, że między fotelami dla graczy a tymi przeznaczonymi dla pracowników biura istnieją znaczne różnice.

Fotel dostosowany do potrzeb gracza i pracownika biurowego

Fotele gamingowe są odpowiedzią na wzrost popularności gier komputerowych oraz rozgrywek e-sportowych. Nie ulega wątpliwości, że spędzając przed komputerem długie godziny, koniecznie należy zadbać zarówno o wygodę, jak i swoje zdrowie. Fotel gamingowy - wbrew temu, co niektórzy twierdzą - nie jest więc zwykłą fanaberią miłośników wirtualnego świata. Został zaprojektowany w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadać potrzebom gracza. Zarówno fotele gamingowe, jak i biurowe mają pomóc użytkownikom w zachowaniu właściwej postawy ciała w czasie siedzenia. To niezwykle istotne, ponieważ wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem w nieprawidłowej pozycji może prowadzić do bólu kręgosłupa, sztywności mięśni, a nawet wad postawy.

Konstrukcja fotela gamingowego i ergonomicznego

Na początku warto zaznaczyć, że profesjonalne fotele gamingowe mają cechy foteli ergonomicznych. Mimo to posiadają też wiele udogodnień, które docenią gracze, a których brakuje w klasycznych fotelach biurowych. Główna różnica między fotelem dla gracza, a modelem ergonomicznym polega na budowie siedziska i oparcia. Fotele gamingowe w zdecydowanej większości mają budowę kubełkową inspirowaną siedzeniami w samochodach sportowych. Posiadają masywne, najczęściej proste oparcie z wyprofilowanymi skrzydełkami, a także miękki zagłówek i poduszkę wspierająca odcinek lędźwiowy. Jeśli chodzi o fotele ergonomiczne, ich najważniejszym zadaniem także jest zapewnienie prawidłowej pozycji siedzenia. Jest to jednak bardzo szeroka grupa mebli, a ich budowa i konstrukcja bywa naprawdę zróżnicowana.

Tym, co odróżnia fotel gamingowy od ergonomicznego jest również możliwość regulacji. W obu tych meblach istnieją regulowane elementy, jednak krzesła przeznaczone dla graczy odznaczają się niezwykle licznymi opcjami regulacji. Nawet stosunkowo niedrogie modele można całkowicie dostosować do swoich potrzeb. Regulacja dotyczy między innymi wysokości siedziska, kąta nachylenia oparcia, a nawet położenia podłokietników. Modele ergonomiczne nie zawsze dają tyle możliwości dopasowania.

fotel dla gracza

Dodatkowe udogodnienia i design trafiający w gusta graczy

Niejeden fotel gamingowy posiada dodatkowe elementy, których na próżno szukać w klasycznych modelach ergonomicznych. Wbudowane w mebel głośniki, specjalny otwór na słuchawki czy ukryte w ramie oświetlenie RGB LED sterowane pilotem to tylko przykłady gadżetów, które sprawiają, że fotele gamingowe są tak atrakcyjne. Zdecydowane różnice między krzesłami dla graczy, a tymi klasycznymi można też znaleźć w designie. Fotele gamingowe projektowane są tak, by przykuwać uwagę. Futurystyczna forma, efektowne obicie siedziska i oparcia oraz kontrastujące, żywe połączenia kolorystyczne doskonale wpisują się w gusta graczy, również młodzieży. Z kolei klasyczne modele ergonomiczne odznaczają się prostym kształtem i stonowaną kolorystyką. Ich design ma być uniwersalny i pasować do biurowej stylistyki. Wybór zależy więc od potrzeb oraz preferencji użytkownika. Nie ulega wątpliwości, że zarówno fotel gamingowy, jak i ergonomiczny może być trwały, wygodny i przede wszystkim zdrowy dla kręgosłupa. Najważniejsze jest to, by wybierać profesjonalne produkty o potwierdzonej jakości.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz