20 Maj 2024

Jak uniknąć stresu w miejscu pracy

img

Porady

Jak uniknąć stresu w miejscu pracy


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Praca jest notorycznie stresująca - i nie mówimy tu o sprawach zawodowych i terminach. Źle urządzone biuro również przeszkadza w pracy, zmniejsza koncentrację i powoduje zmęczenie. Przyjrzyjmy się najważniejszym czynnikom zewnętrznym, które powodują stres i powiedzmy, co można z nimi zrobić!

Amerykańska projektantka wnętrz i autorka Sherry Burton Weiss stworzyła listę najbardziej irytujących wpływów zewnętrznych. Obejmuje on:

  • hałas w biurze,
  • bałagan i dezorganizacja,
  • brak prywatności,
  • słabe oświetlenie,
  • słaba wentylacja,
  • nieprzyjemna temperatura,
  • złe warunki sanitarne.

Oprócz tych czynników autorka zauważa jeszcze jedną przyczynę stresu. Chodzi o to, że "wystrój większości biur jest nieinspirujący". Nudne i monotonne otoczenie sprawia, że życie pracowników biurowych staje się "dniem świstaka" i przyczynia się do powstawania objawów stresu. Ale najpierw...

Jak rozwiązać problem hałasu?

O ile znalezienie całkowicie cichego biura jest prawie niemożliwe, o tyle w biurze typu open space jest to prawdziwe wyzwanie. Dźwięki dobiegające ze wszystkich stron stają się stałym szumem tła - głosy współpracowników, sprzęt i trzaskające drzwi przeszkadzają, męczą i stresują.

Modułowe sofy Capsule nadają się do komfortowych rozmów i spotkań.

Nowoczesne rozwiązania meblowe mogą zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem, jeśli nie rozwiązać problem całkowicie, to zminimalizować jego wpływ. W tym celu projektanci wnętrz stosują:

  • Modułowe konstrukcje typu "pokój w pokoju", jak w serii Room.
  • Sofy z zamkniętym oparciem, takie jak seria Capsule.
  • Przegrody i ekrany dźwiękochłonne z tapicerką z tkaniny. Przegrody te rozwiązują dwa problemy w jednym: dzielą przestrzeń i eliminują efekt akustyczny.

Ścianki działowe Space System wprowadzają psychologiczny efekt do otwartego biura.

Jak dbasz o porządek?

Bałagan równa się stres. Trudno jest być zorganizowanym i wydajnym, jeśli Twoje biuro jest źle zorganizowane i zagracone niepotrzebnymi papierami. Marnujesz czas na szukanie dokumentów i wizytówek, a pod koniec dnia czujesz się zmęczony bez powodu.

Systemy przechowywania w biurze (szafy aktowe stacjonarne i przesuwne, szafy, regały) pomagają zorganizować przestrzeń, ułatwiając pracę i odkładanie rzeczy na właściwe miejsce. Sam porządek sprawia, że przestrzeń wygląda na bardziej przestronną, ułatwia pracownikom poruszanie się po biurze i sprawia, że wszystko działa sprawnie!

Miejsca do komunikacji

Monotonia i nuda to kolejne źródło stresu w biurze. Siedzenie w jednym miejscu przez cały dzień bez najmniejszej zmiany perspektywy szkodzi produktywności, zmniejsza motywację i pozbawia pracowników kreatywności.

Rozumiejąc to zjawisko, odnoszące sukcesy firmy na całym świecie tworzą w swoich biurach pokoje przerw i poczekalnie, stojące stanowiska pracy i wygodne kawiarnie biurowe. Kiedy biuro przenosi się poza biuro na sofy, stoliki kawowe i sale konferencyjne, stres schodzi na dalszy plan, ustępując miejsca aktywnej komunikacji i inicjatywie.

Aby nie być nadmiernie zestresowanym w szybko zmieniającym się środowisku, pracownicy firmy muszą nauczyć się być elastyczni i chętni do współpracy z szerokim gronem osób!

Biurka loftowe do tworzenia stanowisk pracy lub pojedynczych stanowisk pracy

Indywidualne stanowiska pracy

Coraz mniej firm ma sztywne harmonogramy i kody ubioru w dzisiejszych czasach. Jednak bezosobowe środowisko pracy nadal może być źródłem frustracji i niepokoju. Ulubiony dodatek w miejscu pracy, motywujący plakat na ścianie lub zdjęcie w ramce, utrzyma ton pracy na wysokim poziomie!

Spokojnie...

Zmniejszenie poziomu stresu w pracy jest nie tylko obowiązkiem pracodawcy, ale każdego człowieka. Każdy może włączyć do dnia pracy ćwiczenia dla ciała, łagodną muzykę w tle, przyjemną przerwę na kawę z kolegą, podziwianie widoku z okna, krótką drzemkę w porze lunchu lub spacer.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz