20 Maj 2024

Jak dobrać idealny fotel biurowy?

img

Porady

Jak dobrać idealny fotel biurowy?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

 

Jak dobrać idealny fotel biurowy?

Kiedy spędzamy każdego dnia wiele godzin przed komputerem, wówczas powinniśmy wyposażyć się w wysokiej klasy fotel biurowy. Powinien on być wygodny, ergonomiczny, jednocześnie atrakcyjny pod względem wizualnym. Podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru może być jednak problematyczne, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Jaka podstawa fotela jest godna uwagi? Jaki materiał wydaje się być najbardziej optymalny? Czy regulacja wysokości ma znaczenie? Na jakie oparcie warto się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jaka podstawa fotela jest godna uwagi?

W dzisiejszych czasach największą popularnością cieszą się fotele na kółkach, które są obrotowe, jednocześnie posiadają regulację wysokości i wygodne podłokietniki. Podstawa jezdna to niemalże standard, bowiem znacznie usprawnia zmianę położenia względem naszego stanowiska pracy. Powinna być ona pięcioramienna, dzięki czemu mamy pewność co do jej bezpieczeństwa i stabilności. Przykładowo egzemplarze posiadające czteroramienne podstawy częściej się przewracają, a to może prowadzić do groźnych urazów. Jeżdżąca podstawa znacznie zwiększa również wygodę. Nie musimy bowiem wstawać z miejsca, aby sięgnąć po znajdujący się w pobliżu przedmiot.

Jaki materiał wydaje się być najbardziej optymalny?

Fotel biurowy powinien być wykonany z wysokiej jakości materiału. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia użytkownika. Z reguły do wyboru mamy skórę naturalną/ekologiczną, tkaniny lub plastik. Oczywiście każde z tych tworzyw posiada swoje zalety i wady. Przykładowo materiały plastikowe i skóra uznawane są za nieco bardziej higieniczne. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że utrzymywanie powierzchni w czystości jest nieco mniej problematyczne. Warto jednak wiedzieć, że odprowadzanie ciepła jest wówczas trudniejsze. Fotele z tkanin wyróżniają się odpowiednim poziomem wentylowania, jednakże w razie jakichkolwiek zabrudzeń rozpoczynają się poważne problemy z utrzymaniem czystości. 

praca przy biurku

Czy regulacja wysokości ma znaczenie?

Fotel biurowy charakteryzuje się przede wszystkim tym, że można wygodnie wyregulować jego wysokość. W konsekwencji możliwe jest dostosowanie wysokości siedziska w zależności od tego, z jakim biurkiem mamy do czynienia. Pozwala nam to także zadbać o odpowiednie ułożenie stóp znajdujących się na podłodze. Regulacja wysokości mieści się w przedziale oscylującym od 40 do 50 cm od podłoża. Oczywiście im większy jest zakres, tym lepiej dla użytkownika, bowiem fotel jest bardziej stabilny i funkcjonalny.

Na jakie oparcie warto się zdecydować?

Dobre oparcie fotela to gwarancja odciążenia mięśni, które odpowiedzialne są za utrzymywanie postawy, jednocześnie umożliwia zachowanie odpowiednich krzywizn naszego kręgosłupa. Okazuje się, że źle dobrane oparcie może spowodować jeszcze poważniejsze problemy z krzywiznami. Specjaliści twierdzą, że najbardziej optymalny odchył do tyłu powinien wynosić 15 stopni. Wybierając fotel nie możemy zapominać o możliwości regulacji odchylenia oparcia i zagłówka. Dzięki temu możemy ustawić fotel według indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy o tym, jak ważna jest kwestia wzrostu osoby. Zupełnie inaczej będzie wyglądało krzesło dostosowane do osoby wysokiej i do osoby niskiej. Oparcie ma bezpośredni związek z podłokietnikami. Ich głównym zadaniem jest zarówno odciążenie, jak i ustabilizowanie dłoni. Wysokość podłokietników powinna być regulowana, aby użytkownik mógł je ustawić na podstawie indywidualnych preferencji. 


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz