20 Maj 2024

Hiperlordoza lędźwiowa: Co to jest? I jak może zaszkodzić zdrowiu?

img

Wybór biurka

Hiperlordoza lędźwiowa: Co to jest? I jak może zaszkodzić zdrowiu?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Hiperlordoza lędźwiowa: Co to jest? I jak może zaszkodzić zdrowiu?

Hiperlordozę można określić jako wadę postawy. Nie każdy jednak wie, czym ona jest i jak ją leczyć. Ta wiedza może nam pomóc w unikaniu i leczeniu wad, a także ich pogłębiania. Ćwiczenia te można wykonywać przy biurku, nie przerywając pracy. Ale o tym więcej później.

Postawa ciała i wady postawy

Postawa, nazywana jest również ustawieniem i ułożeniem naszego ciała w różnych pozycjach, w ruchu lub bezruchu. Podczas surfowania mamy określoną postawę, a podczas prasowania inną. Zarówno pierwszą czynność (wymagającą techniki i treningu), jak i drugą (bardzo łatwą i nie wymagającą przygotowania ani wysiłku, możemy leczyć kontuzje samą postawą. Albo wręcz przeciwnie - może ona pozytywnie wpływać na nasz kręgosłup i mięśnie, a także inne układy organizmu.

Wszystko sprowadza się do tego, aby być świadomym najlepszych pozycji, jakie można przyjąć w każdej aktywności i wiedzieć, jak efektywnie pracować, odpoczywać i uprawiać sport. Można surfować bez rozgrzewki, a potem zwichnąć staw skokowy. Możesz prasować skarpetki na desce niedopasowanej do Twojego wzrostu, co spowoduje obciążenie barku.

Czy nadal nie dbasz o swój kręgosłup? Jeśli tak, to czytaj dalej

Jak odkryć źródło świadomej postawy i ułożenia ciała? Co odpowiada za mechanikę siedzenia, prasowania, surfowania i leżenia? Są to miednica i kręgosłup - centrum naszego ciała, od którego mogą odbiegać kończyny, a konkretnie ręce i nogi. Ustawienie kręgosłupa czy miednicy może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie i ustawienie ważnych stawów, takich jak biodra, barki. Wyreguluj deskę do prasowania, aby wyregulować deskę do prasowania. Może również wpływać na układ oddechowy, krążenia i trawienny.

Należy pamiętać, że nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa może powodować dyskomfort i ból w plecach i innych obszarach ciała. Hiperlordoza lędźwiowa jest znaną wadą postawy, która jest często diagnozowana. Jak można zapobiec hiperlordozie lędźwiowej, czym ona jest i jak ją zbadać? Poniższe akapity odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Kręgosłup jak sprężyna

Kręgosłup ma wyjątkową budowę. Składa się z czterech wyraźnych krzywizn, które płynnie przechodzą od głowy i szyi aż do kości ogonowej. Istnieją dwie lordozy, szyjna i lędźwiowa, oraz dwie kifozy, odpowiednio piersiowa (i krzyżowa). Te krzywe zapewniają, że nasz kręgosłup może wytrzymać codzienne obciążenia, które na niego nakładamy. Utrzymują również narządy i inne części ciała we właściwym miejscu. Ważne jest, aby krzywizny miały odpowiednie wymiary i kąty. Przykładowo, jeśli jedna krzywizna jest zbyt głęboka lub zbyt mała możemy mówić o wadach postawy i postawie patologicznej.

Specyficzna budowa kręgosłupa wygląda z boków jak sprężyna. Linia ta pokazuje, że zbyt naciągnięta sprężyna nie będzie spełniać swojej funkcji amortyzacyjnej i może powodować nasilenie bólu. Podobne zjawiska mogą wystąpić, gdy sprężyna stanie się zbyt zbita. Dlatego też często mówimy o hiperlordozie i hiperkyfozie w różnych częściach ciała.

Hiperlordoza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Lordoza lędźwiowa to odcinek, który często ulega skrzywieniu. Hiperlordoza znana jest również jako pogłębiona lędźwia. Jest to stan, w którym dolna część pleców jest zbyt wklęsła. Nadmiernie wystający brzuch jest oznaką hiperlordozy lędźwiowej. Może ona wystąpić mimo braku nadwagi lub tkanki tłuszczowej. Wklęsłość w dolnej części pleców to druga istotna zmiana. Hiperlordoza wpływa nie tylko na kręgosłup, ale także na ustawienie miednicy. Może również powodować przykurcz i zwiotczenie mięśni.

Objawy hiperlordozy

Hiperlordoza najczęściej charakteryzuje się wystającym brzuchem i wklęsłymi plecami. Istnieją również inne objawy, które może powodować hiperlordoza, takie jak wystający brzuch i wklęsłe plecy.

  • Rozluźnione mięśnie brzucha i pośladków
  • Napięte mięśnie i powięź w dolnej części pleców
  • Przykurcz mięśni nóg, szczególnie tylnej grupy ud i łydek.
  • Ból i dyskomfort w okolicy lędźwiowej
  • Kłujący i promieniujący ból do pośladka i uda

Elementy te gromadzą się z czasem i powodują dyskomfort w innych obszarach ciała. W przypadku wystąpienia hiperlordozy lędźwiowej może dojść do uszkodzenia innych części kręgosłupa. Pogłębienie lordozy szyjnej i kifozy piersiowej.

Czy hiperlordoza jest spowodowana siedzeniem?

Na to pytanie można odpowiedzieć od razu: Tak. Siedzenie, zwłaszcza długotrwałe, może mieć znaczący wpływ na ustawienie naszego kręgosłupa i miednicy. Rozluźnienie mięśni jest jednym z czynników, które mogą wpływać na ten mechanizm. Siedzenie powoduje osłabienie naszych mięśni brzucha i pleców. W rezultacie kręgosłup ma mniejszą zdolność do podtrzymywania się i zachowania elastyczności. Mięśnie stają się słabsze i w efekcie kurczą się. W ślad za tym następuje zmiana ustawienia miednicy. Jest to dodatkowo komplikowane przez skurcz mięśni bioder i miednicy.

Jak prawidłowo siedzieć, by podtrzymywać kręgosłup

Przejdź do Konfiguratora

Odpowiedź jest prosta: Aktywnie. Krzesło Active pozwala na stymulację mięśni, powięzi, więzadeł i prawidłowe ustawienie miednicy. Oznacza to, że możesz siedzieć podczas ćwiczeń, co ma wiele korzyści dla Twojego kręgosłupa. Przyzwyczajasz i warunkujesz swoje ciało do ruchu. Ustawienie Twojego ciała zmienia się dynamicznie dzięki pełnej swobodzie ruchu na krześle aktywnym. Oznacza to, że Twój kręgosłup nie jest zamrożony na wiele godzin, co może prowadzić do problemów z kręgosłupem.

Aktywne siedzenie pomaga Twojemu kręgosłupowi przyjąć prawidłową pozycję, co wspomaga całe ciało. Osoby, które mają skłonność do bólu pleców i siedzą przez długi czas, takie jak swopper i 3Dee, numo i muvman, mogą korzystać z oyo, numo i muvman. Pozwala on ciału na naturalny ruch i aktywację miednicy i kręgosłupa, co może pomóc w rehabilitacji i powrocie do zdrowia. Może również pomóc w przewlekłym bólu pleców.

Czy jesteś zobowiązany do rezygnacji z pracy, aby zatrzymać rozwój hiperlordozy?

Wady postawy mogą rozwijać się latami. Hiperlordoza lędźwiowa najczęściej spowodowana jest siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej, nadwagą lub statyczną, siedzącą pracą. Zauważenie zmiany w ustawieniu pleców może być trudne, jeśli żyjemy z tym na co dzień. Warto zainwestować czas i energię w zdrowie swoich pleców i zwrócić na nie uwagę, aby skorygować dysfunkcję. To jak surfer, który robi odpowiednio długą rozgrzewkę, aby chronić swoje stawy. Możesz też pozbyć się deski do prasowania, której nie musisz dopasowywać do swojego wzrostu.

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz rezygnować z pracy . Zamiast tego przeczytaj nasze wskazówki, jak dobrze siedzieć i zapobiegać hiperlordozie.

Dowiedz się więcej Przejdź do konfiguratora Dowiedz się więcej Przejdź do konfiguratora

Trzy sposoby zapobiegania hiperlordozie

  1. Rozciągaj się. Osoby, które mają ból dolnej części pleców, często odczuwają sztywność i napięcie w tkankach, a także w szyi, ramionach, nogach. Ćwiczenia rozciągające mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni i powięzi. W ten sposób naturalnie wspierasz procesy regeneracyjne, jak również przeciwzapalne w organizmie. Stretching może pomóc złagodzić ból i sztywność stawów, w tym kręgosłupa.
  2. Trenuj swoje mięśnie głębokie. Specjaliści, trenerzy i fizjoterapeuci zgodnie twierdzą, że sam trening mięśni brzucha nie naprawi pleców z powiększoną tylną lordozą lędźwiową. Hiperlordoza może wpływać nie tylko na mięśnie brzucha, ale także na mięśnie nóg i miednicy. Zmienia napięcie i elastyczność i więzadeł i ścięgien. Trening mięśni głębokich, jeśli jest prawidłowo wykonany i holistycznie zrealizowany, jest najlepszą inwestycją w zdrowie Twoich pleców.
  3. Poruszaj się. Hiperlordoza lędźwiowa może być spowodowana siedzącym trybem życia. Nasze plecy będą wdzięczne, jeśli zamienimy godziny siedzenia na godziny aktywnego siedzenia . Niewielka ilość ruchu, jeśli jest wykonywana regularnie, może pozytywnie wpłynąć na plecy i ciało. Pozwoli to również zatrzymać wklęsłe plecy. Dowiedz się więcej o dynamicznym siedzeniu klikając tutaj.

Aktywne krzesło - nie dla hiperlordozy, ale dla dobrej postawy!

Dzisiejsze problemy to m.in. nieprawidłowe ustawienie miednicy i hiperlordoza lędźwiowa. Wiele osób, które codziennie cierpią z powodu bólu pleców, odczuwa skutki braku ruchu i tendencji do pozostawania w pozycjach bolesnych dla kręgosłupa. Możesz zadbać o swój kręgosłup wybierając nawyki i produkty, które sprzyjają regeneracji i wzmacniają plecy. Wiele osób przekonało się, że aktywne siedzenie to świetny sposób na wzmocnienie słabego kręgosłupa. Dowiedz się, jak to działa. Wykonaj bezpłatny test w domu lub w pracy z wybranym aktywnym krzesłem/krzesłem i zyskaj zdrowe plecy.

Dowiedz się więcej Przejdź do konfiguratora Dowiedz się więcej Przejdź do konfiguratora


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz